Téma: Tolik potřebné vitamíny - část třetí

10. dubna 2011 v 10:31 |  Zajímavosti
Vážení,

minule jsem se zde hovořil o vitamínu E a K a dnes budeme pokračovat. Zaměřte se společně se mnou na vitamín zvaný Thiamin nebo-li B1. Tento se vyskytuje v játrech, ledvinách, vepřovém mase, syrové šunce, zvěřině, obilných klíčcích, ořechách, pivovarských kvasnicích a rovněž hrachu. Je významný pro funkci nervového systému a srdečních buněk. Nepochybně je důležitý pro funkci střev a reguluje vodní hospodářství těla. Význam má i pro látkovou přeměnu uhlovodanů. Denní potřeba činí jeden až dva miligramy a k jejímu pokrytí stačí například sto gramů hrachu. Dále pak.

Nyní se vyjádřím ve stručnosti k riboflavinu, který je znám rovněž jako vitamín B2. Vyskytuje se prakticky ve všech živočišných a rostlinných buňkách. Vyskytuje se v kvasnicích, pšeničných klíčcích, játrech, srdci, ledvinách, svalovině, rybách, mléce, sýru, vejcích či listové zelenině. Je významný pro veškerou látkovou látkovou přeměnu, taktéž pro schopnost vidění a zužitkování kyslíku a vodíku v těle. Denní potřeba činí přibližně jeden miligram a lze ji pokrýt jedním litrem mléka nebo stem gramů jater. Sto padesát gramů kuřete nebo patnáct gramů kvasnic dodá rovněž dostatek vitamínu B2. Dále pak.

Dalším vitamínem je pyridoxin nebo-li vitamín B6. Vyskytuje se v kvasnicích či obilí a rovněž sójových bobech. Je také obsažen v mase, rybách, játrech, ledvinách a drůbeži. Je důležitý pro látkovou přeměnu bílkovin a tuků. Rovněž pro tvorbu krve a pro přijímání železa tělem z potravy a také je důležitý pro přenos dědičných informací a tak proto je významný v období těhotenství. Denní potřebu je možno pokrýt sto třiceti gramy kuřecího masa, sto padesáti gramy lososa, sardinkami či sto padesáti gramy masa a jater.

Pokračování příště...