Téma: Tolik potřebné vitamíny - část druhá

20. dubna 2011 v 15:50 |  Zajímavosti
Aktuální zprávy: Včera jsem byl v kině na filmu "Králova řeč". Můžete se zapojit do války proti kyberšikaně (viz sekce W.A.I.T.).

Téma: Tolik potřebné vitamíny - část druhá

dnes se vyjádřím o vitamínech E a K. Začněme tokoferolem nebo-li vitamínem E. Tento zabraňuje spontánní oxidaci nenasycených sloučenin a používá se proto u potravin také jako antioxidant. Je zvláště bohatý ve všech semenech a tedy také ve všech rostlinných olejích, játrech, mléce, vejcích, másle, salátu, špenátu, kapustě a česneku. Chrání před svalovou atrofií a je důležitý pro látkovou přeměnu. Zabraňuje reakci s kyslíkem jak u tělesných tuků tak i u ostatních snadno zničitelných substancí. Je rovněž důležitý při uskutečňování enzymatických procesů. Zpomaluje degeneraci oraganismu. Denní potřebu lze pokrýt třeba pravidelným používáním rostlinných olejů. Dále pak.

Fylochinon je rovněž známý jako vitamín K a vyskytuje se v kapustě a špenátu. Je důležitý pro srážení krve a pro funkci jater. Pro denní potřebu dostačuje sto padesát gramů kapusty nebo špenátu nebo sto gramů kyselého zelí.

______________________
UFNC UNION