Osobnost: Aleister Crowley

31. března 2011 v 16:41 |  Magie
Tato poněkud výrazná osoba se narodila 12. října roku 1875 v Leamingtonu v Anglii. Aleister měl štěstí, že vyrůstal v poměrně dobře hospodářsky situované rodině. Nezáviděníhodné však bylo úmrtí jeho otce v době, kdy malému Aleisterovi bylo jen dvanáct roků. Oba jeho rodiče byli členové náboženské sekty takzvaných "plymoutských bratří", což je údajně odnož anglikánské církve.

Aleister Crowley byl již za svých raných let silně emocionálně založen a trpěl astmatickými záchvaty. Jakmile jej opustil jeho otec, byl nucen bydlet u svého strýce ve Skotsku. V roce 1985 dokončil studium chemie v Londýně. Poté studoval filosofii a ekonomii na Trinity College v Cambridge. Nejenže se chtěl věnovat diplomatické dráze, ale věnoval se i studiu latinského jazyka, starořečtině a také francouzštině. Nesmíme opomenout, že Crowley se postupně stal významným členem hermetického řádu Zlatý úsvit.

Přestože dosahoval nemalých úspěchů v šachových partiích, přesto se nechvalně proslavil erotickými aférami, které jej zjevně doprovázely po celý život. Aleister Crowley se však časem stal populárním představitelem sexuální magie avšak otázka zní, zda-li je to dobře.

Když Aleister studoval magii, ovlivňovala jej poměrně silně Abramelinova kniha o posvátné magii. Polepšil si na žebříčku hodností v řádu Zlatého úsvitu a v květnu 1899 získal stupeň "Philosophus". V této době se Crowley pokouší o magickou evokaci konkrétně démona Buera a to v dobré víře, aby pomohl jinému člověku. Brzy na to, v době, kdy si Aleister pořídil svůj "dům snů", se mu jeho magické operace stávaly poněkud nekontrolovatelné, respektive démoni odpoutávali chaos. Jeho život tak na čas ztratil dříve nastavený pořádek.

Někteří Aleistera Crowleyho označují jako člověka, který neznal žádné zábrany a žádostivě se vrhal do každého dobrodružství, pokud na to měl náladu. Ke vzrušení údajně potřeboval nějaký silný zážitek. Někteří se mohou domnívat, že Crowley byl v podstatě nemocný člověk. To by však blíže mohl posoudit jen ten, kdo ho znal osobně. Crowleyho místo v dějinách magie je určeno především jeho sexuálním pojetím magie, které je však naneštěstí využíváno především sexuálními ztroskotanci (k tomu však sexuální magie nikdy neměla sloužit).

V roce 1904 Aleister použil svou manželku Rosu jako médium při evokaci Hóra. Byli úspěšní a bylo mu sděleno, kdy se má objevit v chrámu, kde se měl údajně dovědět poselství o zvěstování nového věku. To nakonec později vydal ve svém díle "Kniha zákona". Postupem času se stal velmistrem řádu Argenteum Astrum, který sám založil (1907). Někdy tento řád je označován jako Atlantean Adepts. Stal se také hlavou anglické sekce řádu Orientálního templu.

Když se v roce 1913 Crowley ocitl v Paříži, jeho manželka Rosa byla beznadějně "spoutána okovy" alkoholismu a umístěna do psychiatrické léčebny. Přibližně rok před začátkem druhé světové války žil Crowley v Británii kde roku 1944 vydal knihu o tarotu "The Book of Thoth". Nejdříve setrvával v Lodýně, kde už na něm byly patrné známky oslabení a sešlosti a v roce 1947 již v penzionu v Hastingsu v nočních hodinách zemřel.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.