Internetový občanský průkaz

21. března 2011 v 11:25 | Lukáš |  Zajímavosti
Milí čtenáři,

vzhledem k opakovaným drzostem na více místech internetu je na místě zamyšlení o určitém internetovém "občanském průkazu". Všude v normálním světě je běžná občanka (lidově řečeno) nebo někde je to známé pod pojmem Identification card (identikační karta). Tento identifikační způsob by byl na úrovni jako je dnes známý občanský průkaz který nelze beztrestně obejít (a dokonce to ani není možné tak jak byli lidé doposud zvyklí u obcházení blokování IP adres). Takže k věci.

Jak by to celé mohlo fungovat?

- v prvé řadě tento druh identifikace by nebyl závislý na IP adrese uživatele (nebo uživatelů) ale na konkrétních údajích o jednom určitém člověku který by v tu chvíli na internetu jednal (jinými slovy je právě tento člověk zodpovědný za všechno co se skrze jeho přihlášení děje v rámci jeho účtu k internetu) - je to něco podobného jako u dnes známých bankovních účtů

- nejdůležitější snad na tom všem je jakým způsobem by probíhalo zpřístupnění internetu:
a) na počátku je potřeba spustit nějaký prohlížeč ve kterém od poskytovatelů internetu (jednotně) se objeví tabulka s údaji (jméno, příjmení a heslo - podobně jako u bankovních účtů s podobným zabezpečním)
b) než se uživatel bude moci připojit plně k internetu tak nebude možné se připojit ani k jakýmkoliv vedlejší internetovým službám jako jsou například některé komunikační programy (nejsou totiž závislé na prohlížeči ale na plném připojením k internetu) - ani do takových programů není možné se připojit až do doby než uživate zadá údaje ze své takzvaného elektronického občanského průkazu
c) není možné mít více jak jeden účet (muselo by to být upraveno zákonem daného státu) - takže to není obyčejný účet jako nějaký e-mail nebo do nějakého fóra, ale zákonem navržený účet který nelze beztrestně měnit a obcházet - tím je každý na internetu ihned viditelný (zákon by stanovil podmínky co všechno může být viditelné veřejnosti a co jen policii - hned)

Tento způsob staví všechny uživatele internetu do bezpečí a to proto, neboť už například blokování přístupu na různé web-stránky by se nedělo na principu blokování IP adres, nýbrž na principu blokování konkrétního účtu určité osoby k internetu (něco jako blokování občanky pro tu danou stránku). Jinými slovy by se na internetu už nepracovalo hlavně na podkladě IP adres ale především na základě takových elektronických identifikačních průkazů (postupně by mohli být i propojeny s bankovním účtem a podobně). Jinými slovy kdo by neprošel takzvanou propustkou skrze tento elektronický průkaz tak může falšovat IP adresy (měnit, a podobně) a nebude se moci (lidově řečeno) napíchnout nikam. Takže i hackeři (crackeři) by měli přinejmenším zkažený den (kyselé výrazy v obličeji). Koneckonců i samotné statistiky by vypadaly hned přesněji.

Takže ten prvotní krok by musel pocházet ze zákona k poskytovatelům internetu (jako k jádru) a to tak že než by se uživatelé mohli takzvaně procházet po celém internetu, museli by vyplnit přihlášení do systému (podobně jako u bankovních účtů s příslušným zabezpečujícím systémem) - tím je pohodlnější vyhledávání pro policii a samozřejmě pohodlnější blokování přístupu k určitým web-stránkám jako jsou například přístupy drzých lidí na některé zpravodajské servery. Blokace jejich účtů v rámci dané stránky by tedy byla v takovém případě velice jednuchá. V každém případě by taková situace byla celkově lepší než jaký bordel je v současné době na internetu.
Co na to říkáte? Kdo z vás by měl o něco takového (třeba jen podobného) zájem? Pokud byste to chtěli nějak vylepšit tak můžete svůj (slušný) názor na vylepšení takového nápadu napsat do komentářů. Děkuju.

S pozdravem

Lukas
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.