Téma: Internet nebo nepřítel lidu ?

21. prosince 2010 v 12:30 | Lukáš (zástupce UFNC) |  Zajímavosti
Milí čtenáři,

tak zní správná otázka "Internet nebo nepřítel lidu?". Pestrobarevný elektronický svět umožňuje obrovské množství možností a kombinací. Ovšem jsou tam i lidé zvaní hackeři (crackeři), kteří umí využívat leckterých skulinek k "nabourání" se do cizích počítačů. Je až děsivé to, jaké možnosti jsou k dispozici internetovým pirátům.

Co všechno existuje ve světě internetu:

- početné databáze textů i obrázků (blogy, klasické web-stránky)
- obrovské video-banky (multimediální web-stránky)
- informace utajované (například e-maily, zaheslované stránky)
- data super-utajované (například tajné politické či vojenské dokumenty)

Někteří správně říkají "internet nás jednou zničí". Právě ta třetí a čtvrtá varianta je zatím ne tak úplně realizovatelná. Pokud se bude počítat pořád jen s IP adresami a nikoliv s takzvanými "elektronickými občanskými průkazy", tak kontrola utajovaných informací nebude i nadále absolutní. IP adresy by neměly být jediným údajem o komunikaci mezi uživateli ale mělo by být zavedeno podobné zabezpečení jako je bankovních účtů. Tím by se nikdo nemohl spoléhat na generování neomezeného množství IP adres. Čtvrtá varianta může být hrozbou pro nejeden národ. Je důležité zdůraznit, že je něco jiného stáhnout si pro domácí použití film či nějaký seriál a něco jiného je neoprávněně zjišťovat utajovaná data například z pentagonu. Takový zločin by stejně byl brzy odhalen (i jeho pachatel), ale je smutné, že si takoví lidé nechtějí uvědomovat, že takovým zločinem napomáhají k mnohem většímu zlu.

Jak bylo již napsáno správně si někteří myslí, že "internet nás jednou zničí". Mnoho lidí si zatím neuvědomuje, že informace na síti nejsou v bezpečí. Fotky, videa, dokumenty které nechcete vystavovat riziku odhalení, raději nechte třeba na takzvaném "off-line hdd" (na disku který není připojen k internetové síti) a tak nedojde ke zneužití nebo k neoprávněnému uveřejňění. A je potřebné si uvědomit, že je lepší na internet dávat jen opravdu potřebné informace (minimální množství). Jinými slovy nedávat na internet "každou blbost" (lidově řečeno).

S přátelským pozdravem

Lukáš
zástupce UFNC